تبلیغات
فروش کتاب - تمشک(Rubus fruticsos)

جدیدترین کتابهای رمان،داستان،علمی،تاریخی،درسی،اسلامی،ورزشی،تست،کمک اموزشی و... اینجا بیابید

تمشک(Rubus fruticsos)

نویسنده :admin ---
تاریخ:دوشنبه 28 فروردین 1391-08:04 ق.ظ
استخدام،کاریابی،اشتغال

تمشک درختچه‌ای از تیره گل سرخیان که دسته مستقلی را به نام دسته تمشک‌ها تشکیل می‌دهند و به حالت وحشی در نقاط گرم و ساحلی مرطوبی مانند گیلان و مازندران و همچنین در آذربایجان فراوان است.در آذربایجان به تمشک بؤیورتکن میگویند. تمشک گیاهی است با ساقه‌های تیغ‌دار که در کنار جاده‌ها و مزارع و جنگل‌ها به صورت انبوه می‌روید برگهایش متناوب و گوشوارک‌دار و شامل ۳ تا ۵ برگچه است.

نیاز اکولوژیکی

آب و هوا

تمشکها به هوای آفتابی و گرم با کمی رطوبت نیاز دارند بادهایی با سرعت کم راتحمل می کنند ولی قادر به مقاومت در مقابل سرمای شدید به مدت زیاد نیستند. سرمای شدید (پائین تر از 15 درجه زیر صفر) قادر است تمام شاخه هایش را تا سطح زمین بخشکاند ولی قسمتهای زیر زمینی آن (ساقه های زیرزمینی) سالم باقی مانده و در بهار بعد جوانه های تازه می دهند که از آنها شاخه های تازه روئیده و رشد می کنند. این شاخه ها در همان سال میوه نمی دهند و تنها در سال بعد به میوه می نشینند. بنابراین بعد از هر بار یخ زدگی گیاه باید انتظار یک سال بی میوه ماندن را داشت. تمشک در مناطق گرم و خشک در اثر گرمای شدید بخصوص کمبود رطوبت بشدت صدمه می بیند در مناطق پر باران آنرا در زمینهای نسبتاً بلند و مرتفع یا در زمینهای شیب دار می کارند در زمینهای پست و پرباران شرط موفقیت ایجاد یک زهکشی صحیح و برنامه ریزی شده است تا آب نتواند در آن جمع شود. آبیاری – بوته های تمشک به خشکی خاک حساس اند. خاک آنها باید دائماً مرطوب باشد ولی خیس بودنش را هم نمی توانند تحمل کنند زیرا خاکهای خیس و لجن زار در مدت نسبتاً زیاد باعث خفه شدن ریشه هایش گشته و گیاه را از بین می برد. کمبود رطوبت خاک می تواند محصول تمشک را تا نصف حتی تا یک سوم تقلیل دهد. در مناطق کم باران یا خشک آبیاری از ضروریات است در مناطق نسبتاً خشک بوته های تمشک را معمولاً حدود 8 بار در سال آبیاری می کنند تاگیاه بتواند محصول زیاد تولید کند دفعات آبیاری به روش زیر تنظیم می شود. 1- پیش از به گل نشستن یک نوبت. 2- هنگام تشکیل میوه دو نوبت. 3- زمان رسیدن میوه یک نوبت. 4- پس از برداشت میوه تا اواسط پائیز سه نوبت 5- آبیاری زمستان یک نوبت میزان آب مصرفی در هر آبیاری حدود 500 متر مکعب در هر هکتار حساب می شود. کمبود آبیاری باعث می شود که (1) میوه ها کوچک و کم آب و در نتیجه کمتر خوشمزه شوند. 2- شاخه هایی که در سال آینده باید میوه دهنده قدرت جوانه زدنشان تصعیف کشته و در سال آینده کمتر محصول می دهد.3- برگها پیش از موعد زرد شده و بریزند.

ازدیاد جنسی

ازدیاد به وسیله بذر : روش ازدیاد با بذر به این طریق است که تنها بذر میوه های خیلی رسیده را انتخاب و پس از جدا کردن از گوشت به کمک شیر آب و غربال بذرها را در سایه خشک می کنند در بهار داخل گلدانها پاشیده و حدود یک الی دو میلی متر شن با خاک نرم رویش غربال می کنند خاک را با دست یا تخته فشار داده آنگاه آبیاری کرده و روی گلدان یک شیشه می گذارند. آبیاری باید خیلی نرم و در صورت امکان با اسپری صورت گیرد تا بذرها مرتب جابجا نشوند یک تا دو هفته پس از بیرون آمدن گیاهان آنها را در گلدانها خیلی کوچک نشاء کرده در سایه می گذارند 3 تا 4 هفته بعد گیاهان را در گلدانهای بزرگتر (12 سانتی متری) نشاء می کنند و در اواسط اردیبشهت ماه به محل نهائی انتقال داده می شوند.

کاشت

کاشت نهال تمشک می تواند در پائیز و پس از زرد شدن و ریختن برگهای آن انجام گیرد. البته به شرطی که زمین را از قبل برای این کار اماده کرده باشند یعنی کودهای آلی و کمعدنی را پاشید و به دنبا آن شخم عمیق زده و کودها رابه عمق فرستاده باشند و همچنین به شرطی که نهال در جریان بهار و تابستان خوب رشدکرده و تا اوایل پائیز کاملاً رسیده و تقریباً چوبی شده باشد. بهترین زمان کاشت نهالهای تمشک اول بهار می باشد کاشت بهاره به باغدار فرصت می دهد که در جریان پائیز و زمستان کودپاشی، شخم و چاله کنی را به خوبی انجام داده و زمین در اول بهار آماده کاشت نهالها باشد. چاله ها را معمولاً 40×40×40 سانتی متر می کنند و پس از گذاشتن نهال به داخل چاله هنگام ریختن خاک کمی کود فسفره را نیز داخل آن طبقه با دست می‌پاشند. نهالها هر چه بیشتر ریشه داشته باشند امکان گرفتن آنها زیادتر است چاله ها ردیف کنده می شوند تا کارکردن در باغ با ماشینهای کشاورزی امکان پذیر باشد. معمولاً فاصله نهالها از یکدیگر با قدرت رشدآن متناسب است هر چه قدرت رشدش بیشتر باشد باید فاصله ها را زیادتر کرد. در تمشکهای ایرانی این فاصله را 150 سانتی متر و فاصله ردیف ها را از یکدیگر 2 متر پیشنهاد شده است در تمشک کاری مثل موکاری باید تعدادی چوب در هر ردیف به زمین فرو زده و به وسیله 4 تا 6 ردیف سیم آنها را با یکدیگر اتصال داده و نهالها را پس از کاشتن و در حال رشد بر روی این داربست راهنمایی کرد و در صورت لزوم به سیم هابست. نهالهای خشک شده باید جانشین شوند و این کار راهر سال باید تکرار کرد. بهتر است هنگام کاشت کمی کمپوست یا مقداری پیت خیس شده را با خاک مخلوط و با آن چاله را پر کرد.

داشت

هرس و مبارزه با بیماریها و آفات از مراقبتهای لازم می باشد. هرس رشد و فرم و مقدار محصول بوته تمشک به هرس صحیح آن بستگی دارد. در روزها و ماههای اول پس از کاشت باید به کمک هرس به شاخه های آن فرم داد بطوریکه راهنمائی آنها بر روی داربست سیمی امکان پذیر شود. با بریدن نهالهای کاشته شده به ارتفاع حدود 30 تا 50 سانتی متر (حدود یک ماه پس از کاشت یا اندکی دیرتر و یا حتی هنگام کاشت) جوانه هایی که در قسمت پائین بوته و نزدیک زمین قرار دارند تحریک شده و شاخه های متعددی می دهند در زمستان بعد شاخه های ضعیف و اضافی را ته بر کرده و به شاخه های سالم و قوی به تعداد مورد لزوم اجازه رشد بهتر می دهند شاخه های جوانی را که تازه رشد کرده و در سال آینده باید میوه دهند (تعدادشان معمولاً حدود 6 عدد شاخه برای هر سال انتخاب میشوند) در 150 سانتی متر محدود می کنند یعنی آنچه بیش از این دراز رشد کرده را هرس کرده دور می اندازند در شاخه های جانبی که از بغل برگها رشد می کنند تنها یک جوانه (نه بیشتر) گذاشته بقیه هرس می شوند برای این کار باید منتظر بود تا درازای این شاخه های جانبی به 30 الی 40 سانتی متر برسند آنگاه آنها را در یک جوانه محدود کرده و بقیه را هرس می کنند. هر بوته تمشک دارای تعدادی ساقه های زیرزمینی و تعداد کمتری شاخه های هوائی است. شاخه های زیرزمینی دائمی بوده و شاخه های هوائی تنها 2 سال زنده و فعالند. شاخه های هوایی سال اول به خود سازی و رشد می پردازند و در سال دوم میوه می دهند، پس از میوه دادن در پائیز همان سال خشک شده و از بین میروند لذا بهتر است آنها را فوراً پس از باردهی ته بر کرد.

برداشت

زمان برداشت میوه های تمشک در آب و هوای مختلف و در ارتفاعات متفاوت فرق می کند. در شرایط آب و هوای استانهای جنوبی دریای خزر میوه تقریباً از نیمه دوم خرداد ماه تا نیمه اول تیر ماه (4 هفته) به تدریج رسیده و قابل برداشت هستند از آنجائیکه تمام میوه ها در یک زمان نمی رسند باید در این مدت یکبار در هفته میوه ها را چید رسیدن میوه سه مرحله دارد که از هر مرحله آن برای یک مصرف استفاده میشود. 1- مرحله اول : میوه هارنگ مخصوص خودشان را کاملاً گرفته اند مزه اش در دهان ترش و شیرین است از این مرحله برای درست کردن مربا ، ژله و مارمالاد استفاده می کنند. 2- مرحله دوم وضعی است که میوه ها کاملاً رسیده و شیرین هستند این میوه ها خام مصرف می شوند. 3- مرحله سوم : در این مرحله میوه ها بیش از حد رسیده و از شدت رسیده شدن حتی در حال پژمرده شدن هستند. از میوها در این مرحله می توان بذر گرفت. تمشک میوه ای است که پس از برداشت زود فاسد میشود بخصوص اگر در مراحل دوم وسوم آنرا چیده باشند لذا باید بین زمان چیدن و وقت مصرف فاصله ای کوتاه باشد.

خواص

1- جوشانده 25 گرم از برگهای تمشك در یك لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.

2- تمشك سرشار از ویتامین های  C وK است و دارای خواص خنك، نرم كننده و ضد اسكوربوت می باشد.

3- تمشك خون را تصفیه می كند و برای كسانی كه به روماتیسم مبتلا هستند، بسیار مفید است.

4- تمشك یبوست مزاج را معالجه می كند.

5- تمشك برای تسكین درد سودمند است، زیرا تمشك دارای اسید سالسیلیك می باشد.

6- تمشك خون را قلیائی می كند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است.

7- شربت تمشك برای بیماران مبتلا به سرخك و مخملك تجویز شده است.

8- تخم و دانه ای كه درتمشك وجود دارد، اغلب با دندان نیز خرد نمی شود، ولی وقتی خورده شود درمعالجه ی یبوست و خشكی مزاج به طور طبیعی بسیارمؤثر است و سبب می شود كه یبوست به كلی رفع گردد.

9- شربت تمشك، مخلوط با آب برای رفع تب تجویز شده است.


10- خوردن تمشك برای مبتلایان به مرض قند( دیابت)، تبهای صفراوی، التهاب مجاری ادرار، گلو درد( آنژین ) مفید است.

11- جوشانده 20 تا 50 گرم گل تمشك یا برگ تمشك در یك لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی ، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری های پوستی اثر شفا بخش دارد. جوشانده را بعد از هر وعده ی غذا یك استكان می خورند.

12- جوشانده گل یا برگ تمشك( به روشی كه گفته شد) در استعمال خارجی برای درمان زخم های دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه ها بكار می رود و بیمار با غرغره كردن این جوشانده دهان را می شوید.

13- جوشانده برگ تمشك اسهال و ورم روده را معالجه می كند، بدین منظور باید 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در یك لیتر آب سرد بخیسانید و به مدت 10 دقیقه آن را جوشانده و سپس بگذارید 10 دقیقه دم بكشد. پس از صاف كردن، روزی سه بار، هر بار یك فنجان آن را بین غذاهای اصلی بنوشید.

14- جوشانده فوق برای تسكین درد معده از هر نوع كه باشد مانند ترشی معده، نفخ و گاز شكم و تشنج معده مؤثر است.

15- خوردن جوشانده برگ تمشك به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز و بین غذاهای اصلی، بند آوردن ادرار را معالجه می كند وبهترین دارو بر ضد درد كیسه مثانه است.

16- اگر 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در یك لیتر آب بریزید و آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه جوشانده و پس از 10 دقیقه دم كشیدن و صاف كردن آن، به مقدار 3 فنجان در روز بین غذاهای اصلی بنوشید، دردهای نقرسی و بسیاری از انواع رماتیسم را آرام می كند.

17- اگر 100 گرم برگ خشك تمشك را به مدت 10 دقیقه بجوشانید و پس از دم كشیدن و صاف كردن آن را به عنوان محلول شستشو برای شستن بیماری برفك، جوش های صورت و یا هر نوع تحریكات دیگر پوست به كار ببرید ، اثر شفابخش دارد.

18- تمشك دارای خاصیت ضد عفونی كننده است.

19- تمشك به علت دارا بودن ویتامین های  C وK  برای اوره و فشار خون مفید است.

20- برای معالجه كك و مك، ابتدا صورت را خوب بشوئید و سپس ورقه نازكی از تمشك به مدت یك ساعت روی صورت بمالید. این كار را چند بار تكرار كنید تا كك و مك صورت از بین برود.

21- برگ تازه تمشك را اگر بپزند و روی محل بیماری های پوستی قرار دهند، بیماری را التیام می دهد.

22- گوشت پردانه تمشك، دارای خواص توت فرنگی است و ترشی خون را از بین می برد.

23- تمشك،عرق آور است؛ لذا بهترین زهكش سوراخ های پوست است.
Nutrients in raw raspberries

Nutrient

Value per 123 grams

 % Daily Value

انرژی

64 kcal


فیبر

8 g

32%

قند

5.4 g


کلسیم, Ca

30.7 mg

3%

منیزیوم, Mg

27.1 mg

7%

آهن, Fe

0.8 mg

5%

منگنز, Mn

0.8 mg

41%

پتاسیم, K

186 mg

5%

سدیم, Na

1.2 mg

0%

ویتامین ث، یا اسکوربیک اسید

32.2 mg

54%

ویتامین آ, IU

40.6 IU

1%

ویتامین کا, mcg

9.6 mcg

12%

Folate, mcg

25.8 mcg

6%

Lutein + zeaxanthin

167 mcg

ne

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy tadalafil
جمعه 16 آذر 1397 12:41 ق.ظ

Regards, I like this.
generic cialis pill online prix cialis once a da cialis generisches kanada cialis daily dose generic cost of cialis per pill cialis therapie look here cialis order on line india cialis 100mg cost cialis 10mg prix pharmaci side effects for cialis
buy cialis usa
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:16 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis tadalafil cialis tablets australia we use it 50 mg cialis dose cialis 20mg preis cf cialis kamagra levitra dosagem ideal cialis cialis 10 doctissimo achat cialis en itali buy online cialis 5mg cialis 5mg billiger
buy cialis with no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 11:51 ب.ظ

Cheers, Lots of material!

cialis australian price generic cialis 20mg uk ou acheter du cialis pas cher cialis uk viagra or cialis cialis patent expiration cialis generic can i take cialis and ecstasy we choice cialis uk cialis per paypa
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 12:51 ب.ظ

Thank you! I like this!
buy cialis uk no prescription wow cialis tadalafil 100mg cialis baratos compran uk cialis rezeptfrei sterreich purchase once a day cialis where to buy cialis in ontario we choice cialis pfizer india only here cialis pills wow cialis 20 cialis kaufen
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Thank you, I like it!
acquistare cialis internet cialis generico acheter cialis meilleur pri callus side effects of cialis dosagem ideal cialis acquisto online cialis buy generic cialis purchase once a day cialis cialis 20 mg cost
buy cialis online best price
دوشنبه 12 آذر 1397 12:19 ب.ظ

Thank you, Numerous posts!

viagra cialis levitra cialis cipla best buy comprar cialis 10 espa241a generic cialis cialis super acti generic cialis with dapoxetine cialis en 24 hora cialis y deporte sublingual cialis online cialis canada
buy cialis delhi
دوشنبه 12 آذر 1397 01:01 ق.ظ

You mentioned this terrifically.
cialis dose 30mg opinioni cialis generico cialis price thailand cialis uk cialis australian price safe site to buy cialis online cialis with 2 days delivery female cialis no prescription cialis kaufen wo i recommend cialis generico
buy cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 11:54 ق.ظ

Very well spoken of course! .
cialis 20mg preis cf cialis dosage amounts cialis generic tadalafil buy brand cialis nl ou trouver cialis sur le net cialis generika in deutschland kaufen achat cialis en suisse buy generic cialis buy brand cialis cheap low cost cialis 20mg
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 12:54 ق.ظ

Terrific data. Regards!
if a woman takes a mans cialis buy online cialis 5mg the best site cialis tablets we like it cialis soft gel cialis per paypa cialis generisches kanada low cost cialis 20mg when will generic cialis be available generic cialis levitra cialis usa cost
buy cialis medication
شنبه 10 آذر 1397 11:41 ق.ظ

Thanks a lot. Wonderful information.
cialis canadian drugs viagra or cialis cialis for sale cialis tablets for sale cialis preise schweiz non 5 mg cialis generici cialis savings card effetti del cialis generic low dose cialis buy cialis online
buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:26 ق.ظ

Cheers. A lot of information!

cialis 10 doctissimo cialis manufacturer coupon order a sample of cialis free generic cialis costo in farmacia cialis side effects for cialis no prescription cialis cheap venta cialis en espaa cialis cost cialis en mexico precio
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 12:56 ب.ظ

Good info. Many thanks.
cialis generico online cialis e hiv legalidad de comprar cialis cialis 20 mg cost dosagem ideal cialis deutschland cialis online buy cialis online nz cialis generika in deutschland kaufen viagra vs cialis vs levitra pastillas cialis y alcoho
buy cheap cialis on line
جمعه 9 آذر 1397 01:20 ق.ظ

You have made your stand quite effectively.!
click now cialis from canada cheap cialis cialis dosage recommendations buy cialis online low cost cialis 20mg cialis generisches kanada click now cialis from canada cialis 100 mg 30 tablet cialis 20 mg best price canadian cialis
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:58 ب.ظ

Amazing stuff. Thank you!
can i take cialis and ecstasy no prescription cialis cheap cialis authentique suisse cialis sale online cialis canada on line cialis therapie precios cialis peru cialis therapie cialis 5 mg where do you buy cialis
buy cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:41 ق.ظ

Regards. I like it!
cialis 5 mg effetti collateral cialis online buying brand cialis online cialis rezeptfrei recommended site cialis kanada canadian drugs generic cialis cialis generika in deutschland kaufen buying cialis on internet cialis prices in england cialis daily new zealand
Cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:14 ب.ظ

Excellent material. Thanks a lot!
cialis tadalafil prices on cialis 10 mg cialis cost purchasing cialis on the internet online prescriptions cialis cialis lilly tadalafi cialis qualitat safe dosage for cialis buy cialis cialis price in bangalore
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:15 ق.ظ

Appreciate it! Plenty of facts.

dose size of cialis cialis 20 mg cost cialis 100 mg 30 tablet cialis coupons generic cialis at walmart low dose cialis blood pressure click now buy cialis brand only here cialis pills cialis patentablauf in deutschland cialis 20 mg cost
buy 10 mg levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:47 ق.ظ

Truly a lot of helpful knowledge!
buy generic levitra cheap 20mg levitra levitra prices buy levitra 10mg buy levitra 20 mg levitra without a doctor prescription levitra 10 mg prezzo buy levitra generic levitra without a doctor prescription buy levitra 20 mg
buy tadalafil
سه شنبه 10 مهر 1397 03:32 ق.ظ

You made the point.
online prescriptions cialis weblink price cialis cialis pills boards cialis billig cialis 20 mg cut in half cialis generico in farmacia buy name brand cialis on line cialis for bph order cialis from india cialis lilly tadalafi
http://eddrugsgeneric.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:37 ق.ظ

With thanks, Loads of tips.

warnings for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis online holland cialis en mexico precio side effects for cialis click here to buy cialis cialis great britain when can i take another cialis weblink price cialis cialis savings card
canadian pharmacies online
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:39 ب.ظ

You said it perfectly..
canadian pharmacies-24h canadian pharmacys canadian pharmacy no prescription canadian pharcharmy online24 online pharmacy canada the best canadian online pharmacies canada drug pharmacy canada medication cost canadian pharmacies without an rx canada medications cheap
viagraiy.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:24 ق.ظ

Cheers, I appreciate it.
viagra online canada order pharmacy online viagra generic online pharmacy viagra online uk how can you buy viagra how can i buy viagra how to buy viagra online without a prescription how can i buy viagra online where to buy real viagra buy viagra uk
Buy cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:47 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
cialis 20 mg cost female cialis no prescription cialis australian price cialis generic availability cialis kaufen wo ou acheter du cialis pas cher cialis daily dose generic cialis from canada ou trouver cialis sur le net cialis mit grapefruitsaft
kawanboni.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:17 ق.ظ

You actually explained it really well!
try it no rx cialis cialis kaufen bankberweisung cialis 30 day sample cialis efficacit cialis cuantos mg hay we recommend cheapest cialis cialis italia gratis cialis pills in singapore we choice cialis uk cilas
cialisvipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:19 ب.ظ

Cheers. An abundance of posts.

cialis prezzo in linea basso cialis pills in singapore generic for cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen bankberweisung cialis e hiv buy online cialis 5mg cialis wir preise prezzo di cialis in bulgaria click here take cialis
viagra generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:03 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
can you buy viagra online buy viagra pills online uk buy viagra no prescription online canadian pharmacy viagra buy viagra online pharmacy buy viagra mexico vigara buy original viagra where can you buy viagra without a prescription buy viagra uk no prescription
prescription free cialis
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:55 ب.ظ

Useful information. With thanks!
cialis tablets australia cialis lilly tadalafi cialis uk cialis generico postepay buy cialis online cheapest american pharmacy cialis warnings for cialis buy cialis online cheapest cialis para que sirve cialis therapie
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:13 ق.ظ

Amazing plenty of great information!
generic cialis in vietnam il cialis quanto costa buy name brand cialis on line generic cialis tadalafil buy cheap cialis in uk enter site natural cialis cialis diario compra viagra vs cialis achat cialis en suisse prezzo di cialis in bulgaria
Viagra cost
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:41 ق.ظ

Nicely expressed without a doubt! !
buy viagra online with a prescription sildenafil generic price uk viagra prices get a prescription online for viagra online viagra without prescription buy viagra online uk cheap buy legal viagra buy viagra online overnight delivery where to buy cheap viagra cheapest viagra online pharmacy
Cialis canada
جمعه 17 فروردین 1397 07:24 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
warnings for cialis cialis manufacturer coupon cialis online cialis pills price each cialis 50 mg soft tab cialis rezeptfrei cialis in sconto precios cialis peru cialis en mexico precio cialis online holland
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
عضویت در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین لیست محصولات ایمیل خود را در قسمت زیر ثبت کنید