تبلیغات
فروش کتاب - تمشک(Rubus fruticsos)

جدیدترین کتابهای رمان،داستان،علمی،تاریخی،درسی،اسلامی،ورزشی،تست،کمک اموزشی و... اینجا بیابید

تمشک(Rubus fruticsos)

نویسنده :admin ---
تاریخ:دوشنبه 28 فروردین 1391-09:04 ق.ظ
استخدام،کاریابی،اشتغال

تمشک درختچه‌ای از تیره گل سرخیان که دسته مستقلی را به نام دسته تمشک‌ها تشکیل می‌دهند و به حالت وحشی در نقاط گرم و ساحلی مرطوبی مانند گیلان و مازندران و همچنین در آذربایجان فراوان است.در آذربایجان به تمشک بؤیورتکن میگویند. تمشک گیاهی است با ساقه‌های تیغ‌دار که در کنار جاده‌ها و مزارع و جنگل‌ها به صورت انبوه می‌روید برگهایش متناوب و گوشوارک‌دار و شامل ۳ تا ۵ برگچه است.

نیاز اکولوژیکی

آب و هوا

تمشکها به هوای آفتابی و گرم با کمی رطوبت نیاز دارند بادهایی با سرعت کم راتحمل می کنند ولی قادر به مقاومت در مقابل سرمای شدید به مدت زیاد نیستند. سرمای شدید (پائین تر از 15 درجه زیر صفر) قادر است تمام شاخه هایش را تا سطح زمین بخشکاند ولی قسمتهای زیر زمینی آن (ساقه های زیرزمینی) سالم باقی مانده و در بهار بعد جوانه های تازه می دهند که از آنها شاخه های تازه روئیده و رشد می کنند. این شاخه ها در همان سال میوه نمی دهند و تنها در سال بعد به میوه می نشینند. بنابراین بعد از هر بار یخ زدگی گیاه باید انتظار یک سال بی میوه ماندن را داشت. تمشک در مناطق گرم و خشک در اثر گرمای شدید بخصوص کمبود رطوبت بشدت صدمه می بیند در مناطق پر باران آنرا در زمینهای نسبتاً بلند و مرتفع یا در زمینهای شیب دار می کارند در زمینهای پست و پرباران شرط موفقیت ایجاد یک زهکشی صحیح و برنامه ریزی شده است تا آب نتواند در آن جمع شود. آبیاری – بوته های تمشک به خشکی خاک حساس اند. خاک آنها باید دائماً مرطوب باشد ولی خیس بودنش را هم نمی توانند تحمل کنند زیرا خاکهای خیس و لجن زار در مدت نسبتاً زیاد باعث خفه شدن ریشه هایش گشته و گیاه را از بین می برد. کمبود رطوبت خاک می تواند محصول تمشک را تا نصف حتی تا یک سوم تقلیل دهد. در مناطق کم باران یا خشک آبیاری از ضروریات است در مناطق نسبتاً خشک بوته های تمشک را معمولاً حدود 8 بار در سال آبیاری می کنند تاگیاه بتواند محصول زیاد تولید کند دفعات آبیاری به روش زیر تنظیم می شود. 1- پیش از به گل نشستن یک نوبت. 2- هنگام تشکیل میوه دو نوبت. 3- زمان رسیدن میوه یک نوبت. 4- پس از برداشت میوه تا اواسط پائیز سه نوبت 5- آبیاری زمستان یک نوبت میزان آب مصرفی در هر آبیاری حدود 500 متر مکعب در هر هکتار حساب می شود. کمبود آبیاری باعث می شود که (1) میوه ها کوچک و کم آب و در نتیجه کمتر خوشمزه شوند. 2- شاخه هایی که در سال آینده باید میوه دهنده قدرت جوانه زدنشان تصعیف کشته و در سال آینده کمتر محصول می دهد.3- برگها پیش از موعد زرد شده و بریزند.

ازدیاد جنسی

ازدیاد به وسیله بذر : روش ازدیاد با بذر به این طریق است که تنها بذر میوه های خیلی رسیده را انتخاب و پس از جدا کردن از گوشت به کمک شیر آب و غربال بذرها را در سایه خشک می کنند در بهار داخل گلدانها پاشیده و حدود یک الی دو میلی متر شن با خاک نرم رویش غربال می کنند خاک را با دست یا تخته فشار داده آنگاه آبیاری کرده و روی گلدان یک شیشه می گذارند. آبیاری باید خیلی نرم و در صورت امکان با اسپری صورت گیرد تا بذرها مرتب جابجا نشوند یک تا دو هفته پس از بیرون آمدن گیاهان آنها را در گلدانها خیلی کوچک نشاء کرده در سایه می گذارند 3 تا 4 هفته بعد گیاهان را در گلدانهای بزرگتر (12 سانتی متری) نشاء می کنند و در اواسط اردیبشهت ماه به محل نهائی انتقال داده می شوند.

کاشت

کاشت نهال تمشک می تواند در پائیز و پس از زرد شدن و ریختن برگهای آن انجام گیرد. البته به شرطی که زمین را از قبل برای این کار اماده کرده باشند یعنی کودهای آلی و کمعدنی را پاشید و به دنبا آن شخم عمیق زده و کودها رابه عمق فرستاده باشند و همچنین به شرطی که نهال در جریان بهار و تابستان خوب رشدکرده و تا اوایل پائیز کاملاً رسیده و تقریباً چوبی شده باشد. بهترین زمان کاشت نهالهای تمشک اول بهار می باشد کاشت بهاره به باغدار فرصت می دهد که در جریان پائیز و زمستان کودپاشی، شخم و چاله کنی را به خوبی انجام داده و زمین در اول بهار آماده کاشت نهالها باشد. چاله ها را معمولاً 40×40×40 سانتی متر می کنند و پس از گذاشتن نهال به داخل چاله هنگام ریختن خاک کمی کود فسفره را نیز داخل آن طبقه با دست می‌پاشند. نهالها هر چه بیشتر ریشه داشته باشند امکان گرفتن آنها زیادتر است چاله ها ردیف کنده می شوند تا کارکردن در باغ با ماشینهای کشاورزی امکان پذیر باشد. معمولاً فاصله نهالها از یکدیگر با قدرت رشدآن متناسب است هر چه قدرت رشدش بیشتر باشد باید فاصله ها را زیادتر کرد. در تمشکهای ایرانی این فاصله را 150 سانتی متر و فاصله ردیف ها را از یکدیگر 2 متر پیشنهاد شده است در تمشک کاری مثل موکاری باید تعدادی چوب در هر ردیف به زمین فرو زده و به وسیله 4 تا 6 ردیف سیم آنها را با یکدیگر اتصال داده و نهالها را پس از کاشتن و در حال رشد بر روی این داربست راهنمایی کرد و در صورت لزوم به سیم هابست. نهالهای خشک شده باید جانشین شوند و این کار راهر سال باید تکرار کرد. بهتر است هنگام کاشت کمی کمپوست یا مقداری پیت خیس شده را با خاک مخلوط و با آن چاله را پر کرد.

داشت

هرس و مبارزه با بیماریها و آفات از مراقبتهای لازم می باشد. هرس رشد و فرم و مقدار محصول بوته تمشک به هرس صحیح آن بستگی دارد. در روزها و ماههای اول پس از کاشت باید به کمک هرس به شاخه های آن فرم داد بطوریکه راهنمائی آنها بر روی داربست سیمی امکان پذیر شود. با بریدن نهالهای کاشته شده به ارتفاع حدود 30 تا 50 سانتی متر (حدود یک ماه پس از کاشت یا اندکی دیرتر و یا حتی هنگام کاشت) جوانه هایی که در قسمت پائین بوته و نزدیک زمین قرار دارند تحریک شده و شاخه های متعددی می دهند در زمستان بعد شاخه های ضعیف و اضافی را ته بر کرده و به شاخه های سالم و قوی به تعداد مورد لزوم اجازه رشد بهتر می دهند شاخه های جوانی را که تازه رشد کرده و در سال آینده باید میوه دهند (تعدادشان معمولاً حدود 6 عدد شاخه برای هر سال انتخاب میشوند) در 150 سانتی متر محدود می کنند یعنی آنچه بیش از این دراز رشد کرده را هرس کرده دور می اندازند در شاخه های جانبی که از بغل برگها رشد می کنند تنها یک جوانه (نه بیشتر) گذاشته بقیه هرس می شوند برای این کار باید منتظر بود تا درازای این شاخه های جانبی به 30 الی 40 سانتی متر برسند آنگاه آنها را در یک جوانه محدود کرده و بقیه را هرس می کنند. هر بوته تمشک دارای تعدادی ساقه های زیرزمینی و تعداد کمتری شاخه های هوائی است. شاخه های زیرزمینی دائمی بوده و شاخه های هوائی تنها 2 سال زنده و فعالند. شاخه های هوایی سال اول به خود سازی و رشد می پردازند و در سال دوم میوه می دهند، پس از میوه دادن در پائیز همان سال خشک شده و از بین میروند لذا بهتر است آنها را فوراً پس از باردهی ته بر کرد.

برداشت

زمان برداشت میوه های تمشک در آب و هوای مختلف و در ارتفاعات متفاوت فرق می کند. در شرایط آب و هوای استانهای جنوبی دریای خزر میوه تقریباً از نیمه دوم خرداد ماه تا نیمه اول تیر ماه (4 هفته) به تدریج رسیده و قابل برداشت هستند از آنجائیکه تمام میوه ها در یک زمان نمی رسند باید در این مدت یکبار در هفته میوه ها را چید رسیدن میوه سه مرحله دارد که از هر مرحله آن برای یک مصرف استفاده میشود. 1- مرحله اول : میوه هارنگ مخصوص خودشان را کاملاً گرفته اند مزه اش در دهان ترش و شیرین است از این مرحله برای درست کردن مربا ، ژله و مارمالاد استفاده می کنند. 2- مرحله دوم وضعی است که میوه ها کاملاً رسیده و شیرین هستند این میوه ها خام مصرف می شوند. 3- مرحله سوم : در این مرحله میوه ها بیش از حد رسیده و از شدت رسیده شدن حتی در حال پژمرده شدن هستند. از میوها در این مرحله می توان بذر گرفت. تمشک میوه ای است که پس از برداشت زود فاسد میشود بخصوص اگر در مراحل دوم وسوم آنرا چیده باشند لذا باید بین زمان چیدن و وقت مصرف فاصله ای کوتاه باشد.

خواص

1- جوشانده 25 گرم از برگهای تمشك در یك لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.

2- تمشك سرشار از ویتامین های  C وK است و دارای خواص خنك، نرم كننده و ضد اسكوربوت می باشد.

3- تمشك خون را تصفیه می كند و برای كسانی كه به روماتیسم مبتلا هستند، بسیار مفید است.

4- تمشك یبوست مزاج را معالجه می كند.

5- تمشك برای تسكین درد سودمند است، زیرا تمشك دارای اسید سالسیلیك می باشد.

6- تمشك خون را قلیائی می كند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است.

7- شربت تمشك برای بیماران مبتلا به سرخك و مخملك تجویز شده است.

8- تخم و دانه ای كه درتمشك وجود دارد، اغلب با دندان نیز خرد نمی شود، ولی وقتی خورده شود درمعالجه ی یبوست و خشكی مزاج به طور طبیعی بسیارمؤثر است و سبب می شود كه یبوست به كلی رفع گردد.

9- شربت تمشك، مخلوط با آب برای رفع تب تجویز شده است.


10- خوردن تمشك برای مبتلایان به مرض قند( دیابت)، تبهای صفراوی، التهاب مجاری ادرار، گلو درد( آنژین ) مفید است.

11- جوشانده 20 تا 50 گرم گل تمشك یا برگ تمشك در یك لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی ، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری های پوستی اثر شفا بخش دارد. جوشانده را بعد از هر وعده ی غذا یك استكان می خورند.

12- جوشانده گل یا برگ تمشك( به روشی كه گفته شد) در استعمال خارجی برای درمان زخم های دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه ها بكار می رود و بیمار با غرغره كردن این جوشانده دهان را می شوید.

13- جوشانده برگ تمشك اسهال و ورم روده را معالجه می كند، بدین منظور باید 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در یك لیتر آب سرد بخیسانید و به مدت 10 دقیقه آن را جوشانده و سپس بگذارید 10 دقیقه دم بكشد. پس از صاف كردن، روزی سه بار، هر بار یك فنجان آن را بین غذاهای اصلی بنوشید.

14- جوشانده فوق برای تسكین درد معده از هر نوع كه باشد مانند ترشی معده، نفخ و گاز شكم و تشنج معده مؤثر است.

15- خوردن جوشانده برگ تمشك به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز و بین غذاهای اصلی، بند آوردن ادرار را معالجه می كند وبهترین دارو بر ضد درد كیسه مثانه است.

16- اگر 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در یك لیتر آب بریزید و آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه جوشانده و پس از 10 دقیقه دم كشیدن و صاف كردن آن، به مقدار 3 فنجان در روز بین غذاهای اصلی بنوشید، دردهای نقرسی و بسیاری از انواع رماتیسم را آرام می كند.

17- اگر 100 گرم برگ خشك تمشك را به مدت 10 دقیقه بجوشانید و پس از دم كشیدن و صاف كردن آن را به عنوان محلول شستشو برای شستن بیماری برفك، جوش های صورت و یا هر نوع تحریكات دیگر پوست به كار ببرید ، اثر شفابخش دارد.

18- تمشك دارای خاصیت ضد عفونی كننده است.

19- تمشك به علت دارا بودن ویتامین های  C وK  برای اوره و فشار خون مفید است.

20- برای معالجه كك و مك، ابتدا صورت را خوب بشوئید و سپس ورقه نازكی از تمشك به مدت یك ساعت روی صورت بمالید. این كار را چند بار تكرار كنید تا كك و مك صورت از بین برود.

21- برگ تازه تمشك را اگر بپزند و روی محل بیماری های پوستی قرار دهند، بیماری را التیام می دهد.

22- گوشت پردانه تمشك، دارای خواص توت فرنگی است و ترشی خون را از بین می برد.

23- تمشك،عرق آور است؛ لذا بهترین زهكش سوراخ های پوست است.
Nutrients in raw raspberries

Nutrient

Value per 123 grams

 % Daily Value

انرژی

64 kcal


فیبر

8 g

32%

قند

5.4 g


کلسیم, Ca

30.7 mg

3%

منیزیوم, Mg

27.1 mg

7%

آهن, Fe

0.8 mg

5%

منگنز, Mn

0.8 mg

41%

پتاسیم, K

186 mg

5%

سدیم, Na

1.2 mg

0%

ویتامین ث، یا اسکوربیک اسید

32.2 mg

54%

ویتامین آ, IU

40.6 IU

1%

ویتامین کا, mcg

9.6 mcg

12%

Folate, mcg

25.8 mcg

6%

Lutein + zeaxanthin

167 mcg

ne

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:08 ق.ظ

Amazing write ups. Thank you!
canadian drug online canadian pharmacies drugstore online shopping canada drug pharmacy canadian pharmacys canada medications buy online pharmacies canadian pharmaceuticals companies pharmacy canada online drug store
Generic cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 06:31 ق.ظ

You actually suggested it well!
generic cialis 20mg tablets precios de cialis generico look here cialis cheap canada order generic cialis online cialis arginine interactio free generic cialis generic cialis 20mg tablets brand cialis nl link for you cialis price cialis generika in deutschland kaufen
Cialis 20 mg
یکشنبه 2 تیر 1398 02:32 ب.ظ

Great info. Thank you.
cialis y deporte cialis preise schweiz cialis 30 day trial coupon cialis for sale south africa side effects for cialis cialis 5 effetti collaterali fast cialis online cialis flussig click now cialis from canada buying cialis overnight
Cialis pills
شنبه 1 تیر 1398 11:47 ب.ظ

Whoa lots of beneficial info.
cialis super kamagra cialis 5 effetti collaterali click here cialis daily uk cialis 20mg prix en pharmacie cialis flussig generic cialis tadalafil cialis name brand cheap enter site very cheap cialis cialis soft tabs for sale cialis side effects dangers
buy cialis 50mg
شنبه 1 تیر 1398 07:03 ق.ظ

Thanks a lot, Numerous facts.

ou acheter du cialis pas cher price cialis per pill rezeptfrei cialis apotheke import cialis when can i take another cialis try it no rx cialis cialis great britain how does cialis work viagra vs cialis vs levitra buy cialis cheap 10 mg
buy cialis canadian pharmacy
جمعه 31 خرداد 1398 02:57 ب.ظ

Wow lots of helpful info.
low cost cialis 20mg trusted tabled cialis softabs we recommend cialis best buy purchasing cialis on the internet generic cialis pro order a sample of cialis cialis without a doctor's prescription recommended site cialis kanada cialis in sconto link for you cialis price
http://imadyd.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:42 ب.ظ

You actually stated that well.
how much does a cialis cost how much does a cialis cost cialis soft tabs for sale cialis taglich bulk cialis cialis uk cialis 20 mg cost i recommend cialis generico cialis reviews only now cialis for sale in us
http://tazopa.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:36 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
5 mg cialis coupon printable generic cialis 20mg tablets cialis y deporte if a woman takes a mans cialis only now cialis for sale in us canadian cialis can i take cialis and ecstasy cialis for bph canadian cialis import cialis
http://venttepod.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:36 ق.ظ

Very good material. Thank you.
cialis 5 mg cialis great britain chinese cialis 50 mg cialis manufacturer coupon generic cialis 20mg tablets achat cialis en europe wow cialis tadalafil 100mg cialis 5mg prix acheter cialis meilleur pri cialis generico lilly
Online cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:11 ب.ظ

Beneficial data. Thanks!
buy cialis cialis canadian drugs cialis patent expiration cialis daily look here cialis cheap canada buying brand cialis online cialis 20 mg cut in half cialis 10mg prix pharmaci generic cialis pill online tarif cialis france
how to take cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:29 ق.ظ

Great data, Appreciate it.
enter site 20 mg cialis cost cialis savings card acquistare cialis internet miglior cialis generico tadalafil 5mg generic for cialis we recommend cialis info buy original cialis cialis generique 5 mg cialis generique 5 mg
Buy cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:13 ب.ظ

You mentioned it terrifically.
cialis coupons printable fast cialis online cialis kaufen bankberweisung viagra vs cialis vs levitra generic low dose cialis buy original cialis look here cialis order on line free cialis cialis generico cialis coupons printable
http://montwordric.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:34 ق.ظ

Regards! Good information!
cialis without a doctor's prescription cialis online callus cialis sans ordonnance tadalafil 20 mg cialis 5 mg para diabeticos cialis 10 doctissimo brand cialis generic canadian drugs generic cialis prix de cialis
http://niseache.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:39 ب.ظ

Reliable write ups. Thank you!
if a woman takes a mans cialis how to purchase cialis on line rx cialis para comprar wow cialis 20 female cialis no prescription cialis generic tadalafil buy cialis side effects dangers cialis generico in farmacia cialis uk buying cialis on internet
Cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 10:31 ب.ظ

You revealed this perfectly.
cialis tablets safe site to buy cialis online when can i take another cialis click here cialis daily uk fast cialis online viagra vs cialis buying cialis on internet cialis billig price cialis wal mart pharmacy purchase once a day cialis
http://otalras.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 08:21 ق.ظ

Valuable content. With thanks!
cialis 20mg preis cf buy original cialis only best offers 100mg cialis prix cialis once a da cialis reviews cialis uk cialis mit grapefruitsaft look here cialis cheap canada cialis dosage recommendations we like it cialis soft gel
http://distate.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:54 ب.ظ

Incredible tons of wonderful facts!
india cialis 100mg cost cialis qualitat cialis wir preise prix cialis once a da how much does a cialis cost order a sample of cialis cialis vs viagra deutschland cialis online cialis coupons il cialis quanto costa
buying cialis online safe
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:28 ق.ظ

Truly quite a lot of beneficial knowledge!
cialis 30 day trial coupon cialis rckenschmerzen enter site very cheap cialis opinioni cialis generico cialis e hiv buy name brand cialis on line precios de cialis generico cialis lilly tadalafi generic cialis at walmart cialis rezeptfrei sterreich
canadian discount cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:24 ب.ظ

Lovely posts, Thank you.
cialis wir preise cialis online deutschland legalidad de comprar cialis cialis diario compra look here cialis order on line cialis online cialis 20mg cialis therapie the best choice cialis woman how to buy cialis online usa
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:43 ق.ظ

You said it nicely.!
prix cialis once a da side effects for cialis only here cialis pills cialis 20 mg cut in half price cialis wal mart pharmacy cialis prices cialis 200 dollar savings card overnight cialis tadalafil tesco price cialis tadalafilo
sildenafil 20 mg vs viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:46 ق.ظ

With thanks. Great information.
cialis tablets for sale prezzo di cialis in bulgaria cialis generika in deutschland kaufen cialis 5 mg para diabeticos cialis dosage recommendations get cheap cialis cialis per paypa cialis online holland cost of cialis per pill free generic cialis
is it safe to buy generic viagra online
شنبه 18 خرداد 1398 01:23 ب.ظ

What's up, after reading this awesome paragraph i am too cheerful to share my familiarity here with colleagues.
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 07:03 ب.ظ

Lovely posts. Thanks a lot!
cialis dose 30mg import cialis how to buy cialis online usa prices on cialis 10 mg cialis price thailand when will generic cialis be available cialis online purchasing cialis on the internet prezzo cialis a buon mercato generic for cialis
http://canadianpharmacyes.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:52 ب.ظ

Fantastic facts. Appreciate it!
most reliable canadian online pharmacies pharmacy near me pharmacy times best canadian mail order pharmacies canadian prescriptions online serc 24 mg best canadian pharmacies online online pharmacies tech school canadian pharmacy cialis canadian pharmacys buy viagra usa
buy tadalafil
جمعه 16 آذر 1397 12:41 ق.ظ

Regards, I like this.
generic cialis pill online prix cialis once a da cialis generisches kanada cialis daily dose generic cost of cialis per pill cialis therapie look here cialis order on line india cialis 100mg cost cialis 10mg prix pharmaci side effects for cialis
buy cialis usa
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:16 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis tadalafil cialis tablets australia we use it 50 mg cialis dose cialis 20mg preis cf cialis kamagra levitra dosagem ideal cialis cialis 10 doctissimo achat cialis en itali buy online cialis 5mg cialis 5mg billiger
buy cialis with no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 11:51 ب.ظ

Cheers, Lots of material!

cialis australian price generic cialis 20mg uk ou acheter du cialis pas cher cialis uk viagra or cialis cialis patent expiration cialis generic can i take cialis and ecstasy we choice cialis uk cialis per paypa
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 12:51 ب.ظ

Thank you! I like this!
buy cialis uk no prescription wow cialis tadalafil 100mg cialis baratos compran uk cialis rezeptfrei sterreich purchase once a day cialis where to buy cialis in ontario we choice cialis pfizer india only here cialis pills wow cialis 20 cialis kaufen
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Thank you, I like it!
acquistare cialis internet cialis generico acheter cialis meilleur pri callus side effects of cialis dosagem ideal cialis acquisto online cialis buy generic cialis purchase once a day cialis cialis 20 mg cost
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
عضویت در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین لیست محصولات ایمیل خود را در قسمت زیر ثبت کنید