تبلیغات
فروش کتاب - پرورش خرما

جدیدترین کتابهای رمان،داستان،علمی،تاریخی،درسی،اسلامی،ورزشی،تست،کمک اموزشی و... اینجا بیابید

پرورش خرما

نویسنده :admin ---
تاریخ:جمعه 12 خرداد 1391-10:20 ق.ظ
استخدام،کاریابی،اشتغال

دستورالعمل اجرایی عملیات احداث خرما 

 

مقدمه

خرما یكی از مقدس ترین و قدیمی ترین درختان میوه شناخته شده بـــرای انسان است پیدایش درختان خرما در جهان از دوران دوم زمین شناسی آغاز شده  این گیاه از نواحی جنوب غربی آسیا و بین النهرین منشاء گرفته و كشت آن در مناطق گرمســـیر جهان رونق دارد ساختار مقاوم فیزیولوژیكـی این گیاه در برابر شوری، گرما و خشكـــــی محیط باعث سازگاری آن با مناطق یاد شده می گردد.

 

كشورهای تولیدكننده محصول خرما در جهان:

     تعداد كشورهای تولیدكننده خرما در جهان در حدود 33 كشور است كه در این میان ایران به لحاظ تولید بعد از كشور مصر مقام دوم جهان و از نظر سطح زیر كشت نیز در مقام اول جهان قرار دارد.

 

وضعیت تولید و سطح زیركشت و عملكرد ارقام مختلف خرما در ایران:

بر اساس  آخرین آمار رسمی (1387) اعلام شده توسط  دفتر آمار و فن آوری اطلاعات سطح زیركشت و تولید و عملكرد خرمای كشور به شرح ذیل می باشد:

 

 

تولید :

 

میزان خرمای تولید شده كشور در این سال 1006406 تن میباشد

 

 

سطح زیركشت:

     سطح زیركشت غیربارور وبارورنخیلات به ترتیب در حدود  39554  هكتار  و 204875هكتارگزارش شده است

 

عملكرد:

    میانگین عملكرد خرما در كشور  نیز به میزان 4912كیلوگرم در هكتار است

 

مناطق كشت نخیلات در ایران:

     استانهای خوزستان، بوشهر، فارس، كرمان، هرمزگان و سیستان وبلوچستان مناطق عمده كاشت و تولید محصول خرما می باشند. سایر استانها شامل استانهای یزد، اصفهان، كرمانشاه، خراسان جنوبی، ایلام، سمنان وكهكیلویه و بویراحمد سطح كمتری از نخیلات را تشكیل می دهند.

 

صادرات :

    طبق آمار سال 1388 به میزان 87000 تن  وبه ارزش 9/88 میلیون دلار میباشد.

 

ارقام :

عمده ارقام خرما شامل ارقام تر(مضافتی،خاصویی،خنیزی،برحی،كبكاب)وارقام خشك ونیمه خشك (پیارم،زاهدی،توری،مجول،دیری،شهابی)

 

1- مرحله کاشت:

 

1-1 پاجوش:

در گذشته های دور، درخت خرما را با کاشتن هسته زیاد می­کردند ولی چون این درخت دو پایه است قبل از گل دادن، نر و ماده درخت مشخص نمی­شد، به این ترتیب هزینه زیادی برای باغدار داشت و تعدادی درخت نر بدون استفاده روی دست او    می­ماند. در حالیکه برای هرصد درخت ماده 4 درخت نر کافی است[1] . به تدریج کاشت بذرکنار گذاشته شد و به جای آن کاشت پاجوش رواج یافت، و به این ترتیب به تعداد دلخواه پاجوش نر را ازدرخت نر و پاجوش ماده را ازدرخت ماده انتخاب می­کنند. پاجوش حاصل­رویش جوانه­ای است که در روی ساقه یا ریشه به وجود می­آید. به طور معمول پاجوش­های ریشه را برای کاشت انتخاب می­کنند. پاجوش­ها بعد از 3 سالگی برای کاشتن انتخاب می­شوند. برای جداکردن پاجوش از درخت، خاک اطراف آن را کنار  می­زنند، بعد با چند ضربه یک دیلم آهنی لبه تیز، آن را از درخت مادر جدا می­کنند.

 

 

2-1 کشت بافت:

می­توان قسمتی از بافت گیاهی جوان درخت خرما یا پاجوش آن را در محیط کشت مصنوعی در آزمایشگاه مجهز و استریل و با استفاده از مواد محرک پرورش داد. هم چنین ازدیاد بافت گیاهی یاد شده در لوله­های آزمایش امکان­پذیر است. این نهال­ها پس از انتقال به گلدان نیاز به یک سال مراقبت دارد پس از رشد نهال تا ارتفاع حدود 40 سانتی­متر گلدان را عوض می­کنند. این نهال به 3 سال مراقبت در منطقه و در شرایط محیطی نیمه بسته نیاز دارد، پس از آن برای کاشتن آماده می­شود. این گونه نهال­ها از بعضی جهات از جمله آلوده نبودن به ویروس نسبت به پاجوش رقم مشابه مزیت دارد و دیگر اینکه درختان حاصل از کشت بافت یک رقم از خرما، از نظر ژنتیکی کاملاً مشابه هستند، همچنین تمام خصوصیات آن­ها از جمله ویژگی­های میوه تشکیل شده نیز شبیه به یکدیگر است، این امر به ویژه برای صادرات بسیارمناسب است.

3-1آماده سازی زمین:

مدتی پیش از کاشتن نهال(پاجوش) زمین را شخم می­زنند، ردیف­های کاشت را روی زمین با خط­کشی معین می­کنند. سپس چاله­هایی به گودی یک تا 5/1 متر حفر می­کنند. برخی از نخل­کاران با کود حیوانی و خاک نیمی از چاله را پر می­کنند.

 

4-1 کاشت:

پاجوش را داخل چاله  می­گذارند و اطراف آن را با خاک می­پوشانند، به گونه­ای­که فاصله ریشه­ها از سطح خاک کمتر از 15 سانتی­متر و بیشتر از 50 سانتی­متر نباشد. بعد از کاشتن پاجوش، اطراف آن را با برگ خرما می­پوشانند تا مانع صدمه دیدن آن از تابش شدید آفتاب یا آسیب توسط حیوانات بشوند. فاصله درختان از یکدیگر معمولاً 8 تا 10 متر است و بستگی به این دارد که بخواهند بین درختان، گیاه یا درختی دیگر بکارند یا نه. اگر زیر درختان خرما درختان دیگری مثل مرکبات غرس شود لازم است فاصله­های زیادتری منظور شود.

 

2 مرحله داشت:

 

1-2  آبیاری:

نخلستان­ها را به روش­های گوناگون آبیاری می­کنند. در خوزستان و در منطقه خرمشهر و آبادان با استفاده از جذر و مد دریا، آبیاری به روش جوی و پشته­ای انجام می­شود. به این ترتیب که درخت خرما را کنار جوی می­کارند و هنگام مد رودخانه اروند، آب به نهرهایی[2] که به رودخانه وصل است وارد می­شود، سپس آب نهرها به داخل نخلستان­ها می­رود. در هنگام جذر و فروکش سطح آب رودخانه، آب نخلستان­ها به رودخانه باز می­گردد و به این ترتیب نخلستان­ها آبیاری می­شوند. در منطقه شادگان خوزستان با انشعاب از رودخانه جراحی به وسیله نهرهایی که طول برخی از آنها به 20 کیلومتر نیز می­رسد، نخلستان­ها را به شکل جوی و پشته­ای و کرتی آبیاری می­کنند. نهرهای اصلی به نهرهایی فرعی منشعب می­شوند. در بعضی مناطق یا نخل را داخل کرت می­کارند و آنرا به صورت غرقابی آبیاری می­کنند و یا به شکل جوی و پشته­ای. در برخی نواحی کم آب مانند بلوچستان خرما را روی مرز کرت­های بزرگ کاشته­اند و داخل کرت گندم یا برنج می­کارند. با آبیاری این زراعت­ها درختان­خرماهم آبیاری می­شوند. درمنطقه برازجان اطراف­نخلستان­ها دیواره­های خاکی بزرگی ایجاد می­کنندو در زمان پرآبی رودخانه­ها (زمستان) کرت­ها را از آب پر می­کنند و درتابستان و فصل کم­آبی3 تا 4 بار آبیاری می­کنند. درمیناب وحاجی­آباد بندرعباس درطول تابستان درخت خرمارا 2 تا 3 بارآبیاری می­کنند. اکنون چند سالی است که آبیاری قطره­ای نیز به شیوه­های پیشین آبیاری افزوده شده است.

 

 

 

 

2-2 کودپاشی:

 

1-2-2 کودحیوانی: آن دسته از بهره­برداران که دامدار هستند و کود حیوانی دارند هردو سال یک بار مقدار 10 تا 15 کیلوگرم کودحیوانی پای هر درخت خرما می­ریزند و آن را با بیل زیرخاک می­کنند. زمان کوددادن پاییز و پس از برداشت خرما تا اسفند ماه(زمان گرده افشانی) است. نخلدارانی که زیر درختان خرما محصول دیگری می­کارند حتماً به زمین کود می­دهند.

 

2-2-2کودشیمیایی: تا چند سال پیش استفاده از کودشیمیایی برای درخت خرما معمول نبوده است. اکنون برخی از کشاورزان به ویژه آنهایی که زیر درختان خود را به زراعت­های دیگری مانند کشت باقلا، غلات(گندم،برنج) اختصاص می­دهند، از کود شیمیایی استفاده می­کنند. میزان مصرف کود شیمیایی فسفات 100 تا 150 کیلوگرم در هکتار در فصل زمستان همراه با شخم است، کود اوره نیز به صورت سرک در بهار به مقدار 150 کیلوگرم در هکتار مصرف می­شود.

 

3-2 گرده افشانی:

گرده افشانی خرما یکی از حساس­ترین کارهای نخلداری است. عمل گرده­افشانی در نخل به دلیل اثرات دانه­گرده بر روی کیفیت میوه بسیار مهم و حساس است و به همین دلیل با دخالت انسان انجام می­شود.

برای انجام تلقیح، چند خوشه چه از گل­ نر مورد نظر را که با گل ماده همزمانی داشته باشد می­برند و داخل خوشه ماده می­گذارند و دور آن را می­بندند. برای هر 100 درخت ماده 5 تا 10 درخت نر منظور می­کنند. زمان گرده­افشانی با توجه به درجه حرارت و نوع خرما متفاوت است و از اسفند ماه تا اوایل اردیبهشت ماه نوسان دارد.

برخی کشورها که دارای نخلستان­های بزرگ هستند و کشت آنها براساس اصول درختکاری و با رعایت فاصله انجام شده است، گرده افشانی به صورت خشک و با استفاده از دستگاه­های مکانیکی انجام   می­شود.

نكات كلیدی در مورد گرده افشانی خرما:

1.       گرده افشانی در ساعت 10 صبح لغایت 3 بعداظهر انجام شود.

2.       در صورتی كه بارندگی 3-2 روز بعد از گرده افشانی به وقوع پیوست گرده افشانی تكرار گردد.

3.       در روش مكانیكی گرده افشانی باید حداقل دوبار و به فاصله 3-2 روز انجام شود.

4.       گرده افشانی مكانیكی به دلیل مزایای متعدد بر گرده افشانی سنتی ار جحیت دارد. بنابر این توصیه می شود از این روش استفاده گردد.

5.       در نقاطی كه درجه حرارت در هنگام گرده افشانی پایین است از كیسه های كاغذ كرافت روی گل آذین های گرده افشانی شده استفاده شود و 10-8 روز بعد برداشته شوند.

6.       تنك اول میوه خرما را می توان با حذف یك سوم طول خوشه در ارقام با خوشك های بلند در هنگام گرده افشانی انجام داد.

7.       در گرده افشانی سنتی حتماً از كارگران ماهر استفاده شود.

8.       در گرده افشانی به روش مكانیكی استفاده از گرده خشك تازه (گرده خشك سالجاری) بر گرده خشك سال گذشته ار جحیت كامل دارد.

9.       شكاف خوردن گریبانه ماده علامت رسیدن آن و آمادگی جهت گرده افشانی است.

10.   هم زمانی رسیدن گل های نخل خرمای نر و ماده به ویژه در هنگامی كه روش گرده افشانی سنتی می باشد، بسیار مهم است.

11.   گرده افشانی در اكثریت ارقام 4-2 روز بعد از پس از باز شدن اسپات انجام شود.

12.   استفاده از گرده خشك در مواردی نظیر سطح كاشت زیاد و وجود ارقام مختلف با تاریخ گل دهی متفاوت ضروری است.

13.   بهترین روش نگهداری گرده خشك قراردادن آن درون ظروف سر بسته بدون هوا در مجاور كلرید كلسیم و درون یخچال با درجه حرارت 5-4 درجه سانتی گراد است.

14.   مناسب ترین نسبت اختلاط دانه گرده با آرد سبوس گندم و یا پودر تالك میزان 20% دانه گرده و 80% مواد همراه است.

15.   میزان گرده مصرفی برای هر خوشه یك گرم از مخلوط دانه گرده و مواد همراه با تركیب 20% دانه گرده و 80% مواد همراه است. به عبارت دیگر میزان مصرف دانه گرده حدود 2/0گرم به ازاء هر خوشه است. ولی در روش سنتی میزان گرده مصرفی حداقل یك گرم است.

16.   استفاده از دانه گرده خشك تازه مؤثرتر است.

17.   اختلاط دانه گرده سال قبل با دانه گرده سال جاری در مواردی كه ناچار به استفاده از دانه گرده سال قبل هستیم توصیه می گردد.

 

4-2-2 نحوه نگهداری خوشه­های خرما:

پس از تشکیل میوه خرما برای جلوگیری از شکستن خوشه­هایی که وزنشان زیاد است آنها را از برگ­های بالایی خوشه رد کرده به برگ­های پایین خوشه تکیه       می­دهند.

برخی از نخل­داران برای نگهداری خرما از گزند حشرات و پرندگان خوشه­های خرما را داخل کیسه گونی یا سبدهای بافته شده از برگ خرما جا می­دهند. 

 

    

 

پوشش خوشه های خرما:

 

مهم ترین اهداف پوشش خوشه های خرما عبارتند از

1-       بهبود خواص كمی و كیفی میوه ها.

2-       جلوگیری از خسارت پرندگان، زنبورها و آفات زیان آور به میوه خرما.

3-       جلوگیری از خسارت باران و بادهای گرم و سوزان.

4-       جلوگیری از آلودگی خوشه ها به گرد و غبار و كاهش بازار پسندی میوه خرما.

5-       جلوگیری از آفتاب سوختگی و حفظ بهبود كیفیت و رنگ میوه.

 

بهترین زمان جهت نصب پوشش ها روی خوشه های خرما در مرحله تبدیل میوه خرما به خارك (هنگام تغییر رنگ) می باشد. بسته به این كه هدف اصلی از به كار بردن پوشش خرما چه باشد و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی (رطوبت، درجه حرارت) و نوع رقم خرما و موارد مصرف آن (خارك، رطب، خرمای رسیده)، هزینه تهیه پوشش و غیره، نوع پوشش مورد استفاده متفاوت خواهد بود. مهم ترین پوشش های مورد استفاده نخل كاران عبارتند از:

1.       پوشش حصیری ساخته شده از برگ های خرما كه این نوع پوشش در استان سیستان و بلوچستان استفاده میگردد.

2.       پوشش توری پارچه ای كه در اغلب نقاط استفاده می شود.

3.       پوشش توری نایلونی.

4.       پوشش توری سیمی.

5.       پوشش كاغذ كرافت.

6.       پوشش پلاستیكی.

7.       پوشش گونی كنفی یا گونی پلاستیكی

 

2-2-5 شخم:  

 

در برخی مناطق بین درختان خرما درختان دیگری مانند مركبات می­­کارند. دربعضی از مناطق بین درختان خرما، به ویژه زمانی که به صورت کرتی کاشته می­شود، زراعت­هایی مانند سبزی، گوجه­فرنگی، بامیه، یونجه، برنج و باقلا می­کارند[3]  در این صورت هر ساله زمین نخلستان را شخم­ می­زنند در صورتی که بین درختان خرما محصولی کاشته نشود، در فصل تابستان برای جلوگیری از تبخیر آب و برای تهویه هوا و نیز از بین بردن علف­های هرز، زمین نخلستان را با بیل یا ترکتور شخم می­زنند.

 

 

3-2-6 هرس نخل خرما :

معمولاً پنج نوع هرس در نخل خرما متداول است:

1-هرس برگ 2-هرس دمبرگ 3-هرس خار 4-هرس دم خوشه ها پس از برداشت 5-حذف تنه جوش و پاجوش.

 

هرس برگ :

اهداف هرس برگ در نخل خرما

-         حذف برگهای خشكیده و آویزان به درخت به منظور سهولت عملیات داشت و برداشت و بهبود تهویه در نخلستان.

-         حذف برگهای آلوده به آفات و بیماری ها (برگ های آلوده به انواع شپشك ها و برگ های آلوده به انواع لكه برگی ها).

-         رعایت نسبت برگ به خوشه و تولید محصول با كمیت و كیفیت مناسب.

-         سهولت در انجام عملیات گرده افشانی.

-         سهولت در انجام عملیات خم كردن خوشه ها به سمت پایین و آرایش و تنظیم خوشه ها روی نخل خرما.

-         ایجاد تعادل بین اندام های رویشی و زایشی گیاه.

-         جلوگیری از پوسیدگی تدریجی تنه نخل.

 

زمان هرس برگ :

-         هرس پس از برداشت محصول: در این مرحله برگ های خشكیده و برگ های آلوده به آفات و بیماری های نخل حذف می شوند.

-         در زمان گرده افشانی: این كار به منظور سهولت در گرده افشانی انجام می شود.

-         در زمان تنظیم و آرایش خوشه ها (8-6 هفته پس از گرده افشانی): این نوع هرس به منظور رعایت نسبت مناسب بین برگ و خوشه و ایجاد فضای مناسب زیر خوشه ها جهت آرایش خوشه ها و همچنین سهولت درعملیات پوشش خوشه ها و برداشت آنها صورت می گیرد.

 

هرس دمبرگ (تكریب) :

در نخلستان های تجاری حذف برگ ها در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول كه بخش اعظم برگ ها در آن حذف می گردند شامل بریدن بخش كاملاً خشك و پلاسیده برگ ها می شود (هرس). در این مرحله به فاصله تقریبی 40-30 سانتی متر از محل اتصال برگ به تنه اقدام به بریدن برگ ها می شود و حذف انتهای دمبرگ ها (كرب ها) در مرحله دوم صورت می پذیرد.

در مرحله دوم هرس (تكریب) كه معمولاً هر 3-2 سال یكبار انجام         می شود بخش باقیمانده از دمبرگ ها در فصل مناسب آن كه معمولاً در فصل پاییز و پس از اولین بارندگی است بریده شده و حذف می گردد. بارش باران باعث نرم شدن بافت های دمبرگ ها شده و عمل برش را تسهیل می نماید.

 

فواید تكریب :

-         حذف كرب ها عملاً باعث حذف محل تجمع آفات و بیماری ها می گردد. زیرا بسیاری از حشرات و كنه های زیان آور لابلای الیاف دمبرگ ها زندگی می گذرانند.

-         جلوگیری از حمله موریانه به تنه.

-         جلوگیری از پوسیده شدن تنه نخل.

-         سهولت صعود از نخل جهت انجام عملیات به باغی از قبیل گرده افشانی، تكریب، هرس، تنك كردن، برداشت و ....

-         كاهش میزان تجمع رطوبت در اطراف تنه.

-         زیبا سازی تنه نخل به ویژه در نخل هایی كه كاربرد زینتی دارند.

 

روش های تكریب :

-         عملیات حذف انتهای دمبرگ ها در مناطق مختلف خرما خیز كشور به روش های متفاوتی انجام می شود. رایج ترین روش های تكریب، روش های دستی است كه با استفاده از عكفه، اره و یا تبر انجام می شود.

-         تكریب با تبر نیاز به مهارت و دقت فراوان و هم چنین قدرت كافی جهت ضربه زدن دارد.

-         خطر آسیب رسانی به تنه ها و فیبرهای سیستم آوندی در این روش بسیار زیاد است و از این جهت دقت فراوانی باید مبذول گردد.

-         لبه تبر به طور مداوم نیازمند تیز كردن می باشد و عمل تیز كردن آن مشكل تر از اره و عكفه است.

 

هرس خار :

معمولاً در همه ارقام خرما در قسمت قاعده دمبرگ و در دو طرف آن تعدادی خار وجود دارد. تعداد این خارها در ارقام مختلف متفاوت و بین  60-10 عدد متغیر است. از آنجایی كه صعود از درخت خرما جهت انجام كارهایی نظیر گرده افشانی، تنك خوشه، تنظیم و آرایش خوشه ها و برداشت محصول امری اجتناب ناپذیر است، وجود این خارها عامل مزاحم محسوب شده و در صورت عدم حذف این خارها از 25-20 برگ پایین تاج درخت امكان آسیب رسیدن به فرد صعود كننده زیاد است و در خیلی از موارد بدون حذف این خارها انجام موارد ذكر شده غیر عملی خواهد بود. لذا لازم است قبل از گرده افشانی یا در هنگام گرده افشانی نسبت به حذف این خارها اقدام گردد. نخل كاران جهت حذف این خارها از وسیله ای به نام خارزن دستی استفاده می كنند. در هنگام استفاده از این وسیله، جهت حركت آن از سمت قسمت ته دمبرگ به سمت نوك دمبرگ تا محلی كه خار وجود دارد می باشد. اخیراً در مؤسسه تحقیقات خرما و میوه های گرمسیری دستگاه خارزنی خرما طراحی و ساخته شده است كه جهت هرس نخل های جوان و كم ارتفاع مناسب به نظر می رسد.

 

هرس دم خوشه پس از برداشت :

بعد از اتمام عملیات برداشت در نخلستان در اولین فرصت باید اقدام به حذف دم خوشه های باقی مانده روی نخل خرما نمود. این كار هم باید در ارقام ماده و هم در ارقام نر صورت گیرد. زیرا كه در خیلی از موارد این دم خوشه ها می توانند عامل بقا و انتشار بیماری های قارچی در نخلستان باشند. این مسئله بویژه در مناطقی مثل خوزستان كه بیماری خامج یا پوسیدگی گل آذرین خرما مسئله ساز است اهمیت زیادی دارد.

 

 

حذف پاجوش و تنه جوش :

معمولاً در سنین جوانی نخل (تا 20 سال اول پس از كاشت) تعدادی پاجوش (معمولاً 15-6 عدد) پای هر درخت تولید می شود. در حال حاضر متداولترین روش تكثیر نخل خرما استفاده از پاجوش است. ضمن این كه فروش پاجوش یكی از منابع درآمد نخل كاران می باشد. اما نكته مهم این است كه نگهداری تعداد زیادی پاجوش روی درخت و برای مدت طولانی علاوه بر ایجاد مشكلات مرحله داشت محصول باعث ضعف درخت و كاهش عملكرد آن می گردد.

طبق بررسی های بعمل آمده حداكثر 5-4 پاجوش پای هر درخت باید نگهداری و بقیه حذف شوند. بنابراین لازم است هر سال تعدادی از پاجوش ها از درخت جدا شوند. ضمناً در مواردی كه روی تنه های نخل ساقه جوش وجود داشته باشد باید نسبت به حذف آنها اقدام گردد.

 

5- تنك میوه خرما :

به طور كلی دلایل اصلی تنك كردن میوه خرما عبارتند از :

-         افزایش مرغوبیت و بازار پسندی محصول.

-         افزایش اندازه میوه.

-         جلوگیری از سال آوری و تنظیم میوه دهی مناسب سالیانه.

-         كاهش ریزش محصول.

-         كاهش پدیده ترشیدگی میوه به ویژه در مناطق مرطوب، با افزایش امكان تهویه بیشتر درون خوشه ها.

-         كاهش فشردگی میوه ها در  خوشه و در نتیجه كاهش میزان ساییدگی و بد شكلی آنها.

-         افزایش سرعت رسیدگی میوه ها و بهبود رنگ گیری آنها.

-         كاهش خسارت عارضه پژمردگی و خشكیدگی خوشه خرما.

 

روش های تنك كردن خرما :

1.    كاهش تعداد خوشه ها

2.    تنك كردن خوشه ها

3.   تنك كردن با استفاده از مواد شیمیایی

 

 

1.كاهش تعداد خوشه ها :

روش ستنی و متداول تنك كردن در مناطق خرما خیز دنیای جدید و قدیم، قطع كامل تعدادی از خوشه ها است. این روش بر اساس نسبت برگ به خوشه انجام می شود.

مناسبترین نسبت برگ به خوشه برای اكثریت ارقام خرما 10 برگ به یك خوشه می باشد. در كاهش تعداد خوشه ها رعایت دو نكته ضروری است:

  1. حذف خوشه های ضعیف و تلقیح نشده.
  2. رعایت تعادل خوشه ها روی درخت.

در شرایط ایران معمولاً نخل كاران، تمام خوشه های ظاهر شده در دو سال اول را به منظور تقویت درخت حذف می كنند و در سال سوم تعداد محدودی خوشه (3-2) خوشه نگهداری می كنند و به تدریج با افزایش سن درختان تعداد خوشه ها افزایش می یابد تا اینكه نهایتاً روی هر درخت 12-10 خوشه نگهداری  می كنند..

 

 مدیریت مبارزه با آفات وبیماریهای مهم خرما:

 

زنجرك خرما یكی از آفات زیان آور مناطق خرما خیز كشور می باشد. حشرات بال دار و پوره های آن بوسیله خرطوم خود شیره برگ ها و مواد سبزینه را مكیده و فضولات شیرین و چسبناكی از خود در بالا و زیر برگ ترشح می كنند و در نتیجه میوه های خرما ریخته و آنچه می ماند نامرغوب و لاغر و غیر قابل مصرف می شود. بر اثر حمله آفت تمام اعضای فوقانی درخت چسبناك می گردند و به همین مناسبت این آفت را در جنوب كشور شیره یا عسلك خرما می گویند.

خروج پوره های نسل تابستانه زنجرك از اوسط تیرماه تا اواسط شهریور ماه ادامه می یابد. نشو و نمای پوره های نسل تابستانه زنجرك از اواسط تیر ماه با باز شدن تخم ها آغاز و تا اواخر مهر ماه به طول می انجامد. زنجرك های بالغ نسل دوم یا تابستانه پس از جفتگیری تخم ریزی می نمایند. تخم گذاری زنجرك های ماده از شهریور ماه تا اواخر مهر ماه ادامه پیدا می كند.

این تخم ها نسل زمستانه را تولید خواهد كرد و فصل زمستان را به حال تخم در داخل برگ ها باقی می مانند. در اواخر اسفند پوره های زمستانه ظاهر می شوند. به طور كلی در مناطق خرما خیز كشور دوره كامل نشو و نمای زنجرك از بدو تخم گذاری الی مرگ آن در نسل زمستانه حدود 270-255 روز و در نسل تابستانه حدود 118-105 روز طول می كشد.روش های كنترل 

مبارزه شیمیایی:

مناسب ترین زمان سم پاشی موقعی است كه 40-30 درصد (بسته به نوع منطقه و شدت آلودگی تخم روی برگ ها) تخم ها تفریغ شده باشند. سم پاشی نوبت اول یك هفته الی ده روز پس از گرده افشانی درختان خرما و سم پاشی دوم پس از برداشت محصول خرما توصیه می شود. مهم ترین سمومی كه در شرایط فعلی می توان به كاربرد عبارتند از:

دیازینون 60% به نسبت 2-5/1 در هزار مخلوط در آب.

اكتلیك اموسیون 50% به نسبت دو در هزار مخلوط در آب.

اخیراً استفاده از حشره كش رلدان (40%  EC) به غلظت 2 در هزار جهت مبارزه با زنجرك خرما توصیه شده است. 

كرم میوه خوار خرما : 

مشخصات ظاهری:

حشره بالغ پروانه ای به رنگ خاكستری مایل به سفید با پولك های نقره ای است و در سطح بدن نقطه های كوچك قهوه ای دارد. شاخك ها نخ مانند و عرض بدن با بال های باز 13-11 و طول آن 8-6 میلی متر می باشد. تخم كروی شكل به قطر یك میلی متر و به رنگ سفید شیری می باشد. لارو آفت به رنگ سفید مایل به زرد، كمی صاف و براق و به طول 12-10 میلی متر است. شفیره بیضی شكل و دو سر آن كشیده، به رنگ زرد و طول 15 میلی متر است.

 

روش های كنترل :

الف) مبارزه بیولوژیك :

در مناطق خرما خیز ایران چهار نوع زنبور پارازیتویید وجود دارند كه از لاروهای میوه خوار خرما تغذیه می نمایند.

 

ب) مبارزه مكانیكی :

1. پوششانیدن خوشه ها پس از گرده افشانی با كاغذهای مخصوص، پارچه و یا الیاف خرما و باز كردن آن پس از 30 الی 45 روز به صورتی كه در بعضی مناطق سیستان و بلوچستان متداول است تا حدود زیادی از شدت خسارت آفت می كاهد. زیرا در این مدت حشره بالغ نمی تواند روی خوشه و میوه های خرما تخم ریزی نماید و در نتیجه میوه های خرما از ریزش و آسیب دیدگی محفوظ می مانند.

 

 

ج) مبارزه زراعی و مكانیكی :

جمع آوری و انهدام میوه های آلوده، انجام عمل هرس دمبرگ و حذف الیاف اطراف تنه (پناهگاه زمستانگذرانی لارو) می تواند در كاهش آلودگی مؤثر باشد.

 

سموم توصیه شده برای مبارزه باآفت عبارتند از :

-دیازینون به نسبت 2 در هزار .

-اكتیلیك (پیریمیفوس متیل) امولسیون50% به نسبت دو در هزار مخلوط با آب .

در نخلستان هایی كه زنجرك خرما و كرم میوه خوار به صورت توأم وجود دارند كاربرد یكی از سموم بالا هر دو آفت را كنترل می كند.

 

كرم گرده خوار خرما  :

این آفت در تمام مناطق خرما خیز كشور وجود دارد. خسارت آفت از هنگام تركیدن غلاف های خرما شروع می شود. لاروهای جوان در بهار از گرده های خرما تغذیه كرده و سبب می شود خوشه ها شكل اصلی خود را از دست داده و با وجود بودن رطوبت در بهار و حمله قارچ ها و باكتری ها خوشه های آفت زده سیاه شوند.

 

مبارزه :

آفت گرده خوار خرما نیاز به مبارزه جداگانه ندارد. در مناطقی كه با لاروهای میوه خوار و زنجرك خرما مبارزه می شود این آفت نیز كنترل می گردد.

 

 

بیماری ها :

 

بیماری پوسیدگی گل آذین خرما : 

بیماری پوسیدگی گل آذین خرما (خامج) از مهم ترین بیماری های نخلستان های كشورهای اطراف خلیج فارس از جمله ایران است. اولین علائم آلودگی در هنگام ظهور اسپات یعنی اواخر زمستان و یا اوایل بهار به صورت لكه های قهوه ای كمرنگ دیده می شود. بیماری ابتدا از قسمت انتهایی غلاف كه نرم تر است. شروع شده و سپس به قسمت های دیگر غلاف گسترش می یابد.

گسترش بیماری بستگی زیاد به شرایط آب و هوایی دارد. در صورتی كه آب و هوای منطقه برای رشد سریع گل آذین مناسب باشد، اسپات ها زودتر توسعه یافته و باز می شوند و در نتیجه قسمت های آلوده در برابر هوای خشك قرار گرفته و آلودگی در بین بافت های عمیق تر اسپات ها، گسترش نخواهد یافت. بنابراین تأخیر در رشد سریع و مداوم اسپات ها، زمان توقف آنها بین قاعده آلوده برگ ها را بیشتر و در نتیجه احتمال نفوذ قارچ در میان بافت های اسپات و رسیدن به گل را افزایش می دهد. 

 

عارضه خشكیدگی خوشه خرما  :

 

علائم عارضه :

عارضه در مرحله تبدیل خلال به رطب ظاهر می شود. پژمردگی ناگهانی میوه ها طی دو الی سه روز و در ادامه، خشكیدن خوشه ها طی یك الی دو هفته از مهم ترین علائم عارضه می باشد. در برخی ارقام (مضافتی) نوارهای قهو ه ای رنگ در بالا (غالباً) و یا زیر محور اصلی خوشه ها دیده می شود.

 

عامل عارضه  :

1.       عوامل آب و هوایی به ویژه دو فاكتور دمای بالا و رطوبت نسبی پایین نقش اصلی را در بروز و تشدید عارضه ایفا می كنند. وزش بادهای گرم و خشك نیز در تشدید عارضه بسیار مؤثر می باشد. در رقم مضافتی عارضه معمولاً در شرایط دمایی بالاتر از 43 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی كمتر از 25% بوقوع می پیوندد.

2.       چندین گونه قارچ بیماری زا از خوشه های مبتلا به عارضه جداسازی و گزارش شده اند ولی در آزمون های بیماری زا هیچ كدام موفق به ایجاد علائم عارضه نشده اند. در بین قارچ های جدا شده فقط قارچ                           به عنوان یك عامل ثانویه زنده تحت تنش های خشكی و گرمایی باعث تشدید عارضه شده است.

 

راهكارهای كاهش خسارت عارضه  :

1.       آبیاری نخلستانهای آلوده به عارضه با دور 7-4 روز یكبار بر حسب شرایط منطقه و بافت خاك به ویژه در طول دوره بحران ایجاد عارضه (در خا ك های با بافت سبك آبیاری 4 روز یكبار و خاك های با بافت سنگین 7 روز یكبار).

2.       پوشش خوشه ها با سبد حصیری در ابتدای مرحله خارك (تغییر رنگ میوه ها) كه علاوه بر كاهش خسارت عارضه باعث بهبود خواص میوه گردیده است.

3.       حذف یك سوم نوك خوشه ها در مرحله گرده افشانی كه علاوه بر كاهش خسارت عارضه باعث بهبود خواص كمی و كیفی  و بازار پسندی میوه ها می گردد.

4.       تنظیم نسبت برگ به خوشه به نسبت 10 به 1، 8-6 هفته بعد از گرده افشانی.

5.       آرایش مناسب خوشه 8-6 هفته بعد از گرده افشانی.

6.       میانه كاری با محصولاتی نظیر یونجه، شبدر و سورگوم در كاهش  خسارت عارضه بسیار مؤثر می باشد.

7.       محلول پاشی با كود سولفات پتاسیم خالص (K2SO4) به نسبت 5 در هزار به ترتیب 2، 6، 10 و 15 هفته بعد از گرده افشانی تؤام با تغذیه بهینه درختان خرما با كودهای پر مصرف (ازت، فسفر، پتاس) و كم مصرف (آهن، روی، مس، منگنز و ....) بر اساس آزمون خاك و به روش چالكود در كاهش خسارت عارضه بسیار مؤثر می باشد.

8.       احداث بادشكن در حاشیه باغ های جدید الاحداث.

9.       مبارزه به موقع با آفات زیان آور به میوه و خوشه های خرما شامل كنه تارتن خرما، سوسك شاخ دار، زنجرك خرما و كرم میوه خوار

10.   به كارگیری راهكارهای فوق به صورت تلفیقی، در قالب طرح پایلوت بررسی نقش عوامل به زراعی در كاهش خسارت عارضه پژمردگی و خشكیدگی خوشه های خرما، در منطقه جیرفت توانسته است خسارت عارضه را از 50% در تیمار شاهد به زیر 5 درصد در تیمارهای تلفیقی عوامل به باغی كاهش دهد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 02:03 ق.ظ

You actually said that perfectly!
best canadian pharmacies online canadian medications, liraglutide canada online pharmacies surrey canadian online pharmacy best canadian pharmacy canadian pharmacy online 24 north west pharmacy canada canadian pharmaceuticals companies canadian medications 247 canadian mail order pharmacies
http://viabena.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 07:19 ق.ظ

Superb forum posts. Regards.
cialis without a doctor's prescription how to purchase cialis on line click now cialis from canada rx cialis para comprar cialis from canada cialis manufacturer coupon wow cialis tadalafil 100mg buy cialis uk no prescription cialis for sale south africa cialis side effects
http://acsure.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:21 ب.ظ

Amazing quite a lot of wonderful material!
cialis generico in farmacia safe dosage for cialis walgreens price for cialis cialis coupons cialis prezzo al pubblico buying cialis on internet fast cialis online 5 mg cialis coupon printable cipla cialis online generic cialis review uk
Cialis prices
یکشنبه 2 تیر 1398 12:47 ق.ظ

You actually suggested it adequately.
get cheap cialis cialis generic availability safe site to buy cialis online cialis farmacias guadalajara we recommend cheapest cialis cialis en 24 hora tadalafil 20mg buy generic cialis we recommend cheapest cialis cialis great britain
Buy generic cialis
شنبه 1 تیر 1398 07:48 ق.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of stuff!

cialis for daily use canada discount drugs cialis cialis dose 30mg usa cialis online cialis purchasing viagra or cialis cialis sicuro in linea try it no rx cialis cialis 5 mg scheda tecnica pastillas cialis y alcoho
http://lylida.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:36 ب.ظ

You have made the point.
cialis 20mg preis cf cialis online holland safe dosage for cialis prix cialis once a da cialis 5 mg schweiz walgreens price for cialis female cialis no prescription acheter cialis kamagra cialis prezzo di mercato cialis online
http://suppwithsdef.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:41 ب.ظ

This is nicely put! .
buy cialis uk no prescription cost of cialis per pill discount cialis cialis y deporte cialis online napol chinese cialis 50 mg generic cialis 20mg uk we recommend cialis info cialis generisches kanada cialis 20mg preis cf
how to purchase cialis on line
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:22 ق.ظ

Lovely forum posts. Cheers.
can i take cialis and ecstasy generic cialis cialis generika opinioni cialis generico cialis prezzo al pubblico cialis generisches kanada cialis cost tadalafil 10 mg cialis without a doctor's prescription buy cialis sample pack
cialis super active 100mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:40 ب.ظ

Kudos. I enjoy this!
generic cialis 20mg tablets tadalafil 20 mg cialis 20 mg best price enter site natural cialis try it no rx cialis cialis per paypa generic cialis 20mg uk cialis dosage recommendations buy cheap cialis in uk cialis coupons
Generic cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:11 ب.ظ

You actually mentioned this fantastically!
we recommend cialis best buy brand cialis nl interactions for cialis cialis name brand cheap cialis sans ordonnance cialis daily reviews we like it safe cheap cialis tadalafil 20 mg cialis cost where do you buy cialis
Cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:17 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis 100 mg 30 tablet cialis online cialis 20 mg effectiveness cialis uk next day cialis rezeptfrei deutschland cialis online cialis therapie enter site very cheap cialis cialis herbs buying cialis overnight
Online cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:19 ق.ظ

Kudos, Awesome information!
deutschland cialis online opinioni cialis generico online cialis cialis free trial india cialis 100mg cost cialis for daily use cialis diario compra cialis herbs cialis 5 mg buy cialis patentablauf in deutschland
http://joitbetre.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:59 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
achat cialis en suisse prix de cialis cialis patentablauf in deutschland callus order generic cialis online cialis en mexico precio 5 mg cialis coupon printable cialis lowest price purchase once a day cialis click now buy cialis brand
http://cockkittalk.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:21 ق.ظ

You explained it perfectly.
we like it cialis price safe dosage for cialis cialis for sale in europa buy online cialis 5mg cialis generico en mexico brand cialis generic generic cialis in vietnam buy cialis online legal generic cialis soft gels cialis patent expiration
buy cialis where
شنبه 25 خرداد 1398 01:36 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
cialis generisches kanada precios cialis peru buy online cialis 5mg enter site very cheap cialis cialis 30 day trial coupon cialis cuantos mg hay canada discount drugs cialis safe dosage for cialis we choice cialis uk buy name brand cialis on line
Cialis pills
جمعه 24 خرداد 1398 11:19 ب.ظ

Very well spoken without a doubt. .
buy cialis online legal if a woman takes a mans cialis we like it cialis soft gel cialis generico lilly tarif cialis france buy name brand cialis on line cialis cipla best buy american pharmacy cialis cialis great britain cialis price thailand
http://cifoli.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:21 ق.ظ

Really tons of valuable material.
cialis great britain acheter cialis meilleur pri cialis professional yohimbe generic for cialis prix cialis once a da cialis cuantos mg hay dosagem ideal cialis acquisto online cialis the best site cialis tablets cialis from canada
how to purchase cialis without a prescription
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:21 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis dosage cialis generico cialis generic tadalafil buy buy cialis cheap 10 mg cialis baratos compran uk tadalafil 20 mg cialis therapie the best site cialis tablets side effects of cialis free cialis
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:23 ق.ظ

You reported it terrifically.
cialis pills in singapore generic cialis review uk interactions for cialis cialis en 24 hora generic for cialis cialis price thailand enter site 20 mg cialis cost cialis australian price cialis daily opinioni cialis generico
viagra spray price
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is just great and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:29 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
warnings for cialis cialis online usa cialis online generic cialis review uk cialis tablets for sale cialis generika rezeptfrei cialis apotheke only now cialis for sale in us cialis 5mg cialis 100mg suppliers
order real viagra
شنبه 18 خرداد 1398 01:23 ب.ظ

Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person's webpage link on your page at suitable place and other person will also do similar in support of you.
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 09:05 ب.ظ

Seriously plenty of great data!
low dose cialis blood pressure import cialis cialis 20 mg effectiveness dose size of cialis we recommend cheapest cialis rx cialis para comprar cialis price in bangalore what is cialis when can i take another cialis we use it 50 mg cialis dose
http://canadianpharmacyonl.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 05:39 ب.ظ

You actually explained that superbly!
buy vistagra online safe canadian pharmacies that are legit canadian medications no 1 canadian pharcharmy online no 1 canadian pharcharmy online pharmacy near me north west pharmacy canada canadian medications canada drugs online drugs for sale online
buy cheap cialis no prescription
جمعه 16 آذر 1397 01:45 ق.ظ

Incredible all kinds of great material.
order cialis from india when can i take another cialis cialis cuantos mg hay cialis 10 doctissimo 5 mg cialis coupon printable buy cialis online legal cialis generico lilly il cialis quanto costa generic low dose cialis cialis para que sirve
buy cials online
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:55 ق.ظ

You stated that wonderfully.
sublingual cialis online cialis patent expiration generic cialis in vietnam best generic drugs cialis discount cialis cialis generic tadalafil buy only here cialis pills cialis generico lilly free generic cialis cialis sale online
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:28 ق.ظ

Many thanks! Quite a lot of information.

cialis for sale in europa cialis generico female cialis no prescription cilas cialis bula cialis cipla best buy warnings for cialis prix de cialis cialis 5 mg schweiz look here cialis order on line
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Many thanks, I enjoy this.
cialis in sconto buy cialis cheap 10 mg cialis 20mg rx cialis para comprar walgreens price for cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis pills in singapore free cialis order generic cialis online cialis sicuro in linea
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 02:02 ق.ظ

You definitely made the point.
cialis generic when can i take another cialis cialis online nederland generic cialis at the pharmacy buy cialis online legal cialis name brand cheap link for you cialis price low cost cialis 20mg cialis official site non 5 mg cialis generici
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 01:00 ب.ظ

Thanks, A good amount of stuff!

india cialis 100mg cost tadalafilo cialis generico in farmacia cialis price thailand when can i take another cialis price cialis per pill venta de cialis canada cuanto cuesta cialis yaho buy online cialis 5mg i recommend cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
عضویت در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین لیست محصولات ایمیل خود را در قسمت زیر ثبت کنید